Ohlédnutí za Dobřichovickými divadelními slavnostmi 2017

Koncem července skončil 9. ročník Dobřichovických divadelních slavností. Byl štědrý na zážitky.
Ke dvěma představením Dobřichovické divadelní společnosti přibyla další čtyři vybraná představení hostujících amatérských souborů. Zámecké nádvoří na déle než měsíc ožilo příběhy, humornými skeči, zpěvem, tancem, a hlavně smíchem a často také dlouhotrvajícím potleskem.
Ale zpátky na začátek. Divadelní svátek zahájila Dobřichovická komorní filharmonie ZUŠ a Cabinet společně s Tango Jazz Bandem. Semaforské písničky, „ježkovky“ z Osvobozeného divadla a swingovky dobře zapadaly žánrem, lehkostí a humorem do divadelního světa.
S prvním hostujícím představením přijeli naši „staří známí“ bakovští s komedií „Modré z nebe“ –
o tom, že se vždy můžeme vrátit domů – otázkou však je, co nás tam čeká. Divadelní spolek Tyl opět nezklamal, humorná oddychovka diváky opravdu pobavila.
Divadelní soubor Rozkoš s autorským veselým dramatem se zpěvy „Tragédie na Mississippi“přilákal hodně diváků. Prvotně hlavně proto, že soubor funguje jako sociální terapeutické divadlo občanského sdružení Rozkoš bez Rizika, herečkami a herci jsou tedy klienti, kteří se hraním snaží vymanit se z vyjetých kolejí jejich obtížných životních drah. Ale nakonec dokázali diváky překvapit vtipem, neotřelým provedením a výbornými pěveckými výkony.
Třetím hostujícím souborem bylo Kočovné divadlo AD HOC, které přijelo s představením mafiánské hry „Il congelatore –Zmrazovač“, plným vtipných narážek, ale především utkaným z množství nejznámějších operních árií, v nápaditém hudebním i slovním přepisu a precizním nastudování celého souboru. Nejznámější operní „hity“ Mozarta, Rossiniho, Verdiho, Pucciniho, Smetany, Janáčka a dalších velikánů řady zazněly v jazykově neodolatelném českém překladu, který si umně pohrával s italskými či francouzskými originály. Představení podráždilo bránice operních znalců i neoperního publika. Toto představení sklízelo již velké ovace na festivalu Jiráskův Hronov.
Posledním hostujícím souborem byl Divadelní spolek Vojan z Libice nad Cidlinou s komedií na motivy francouzských frašek „Nevěsta k pohledání“. Zkušený soubor dokázal rozmotat kolotoč bláznivých situací a rozhodně nenechal diváky bez zasmání.
Dobřichovická divadelní společnost připravila pro letošní slavnosti hru „Brouk v hlavě“ a premiéru hry „Peklo v hotelu Westminster“. Opět komedie. A udělat dobrou komedii, dobrou legraci, kde by se lidi dvě hodiny smáli, to vůbec žádná legrace není. V případě „Pekla v hotelu Westminster“ šlo o opravdu velkou výzvu – textu k naučení pro představitele hlavních rolí bylo tolik, že nikdo z nás, co jsme nahlédli pod pokličku přípravy představení, skoro nevěřil, že je možné „to dát dohromady“. Režisér Petr Říha občas propadal zoufalství, ale vydržel, nedovolil snížit laťku vysoko posazenou z minulých let a zkušení komici Jiří Šafránek, Jan Seidel, Hedvika Hájková, Petr Říha, Alena Říhová a další předvedli neuvěřitelné výkony, srovnatelné s výkony profesionálů.
Celý letošní divadelní svátek zakončil koncert skupiny Circus Brothers s balkánským diskem, který však doprovázela průtrž mračen.
Dobřichovické divadelní slavnosti jsou skvělou příležitostí k tomu, aby se sešli lidé, kteří dělají divadlo s chutí a z lásky, ne že jim to přináší peníze nebo moc. Zdá se, že to i tentokrát ocenily svým smíchem a potleskem témeř dva tisíce diváků, které letošní slavnosti navštívily.
Příští rok nás čeká 10. jubilejní ročník Dobřichovických divadelních slavností, věřím, že bude na co se těšit. Hned počátkem roku se při té příležitosti v Café Galerii Bím uskuteční výstava ze života Dobřichovického divadelního souboru.

Posted in Nezařazené.