GENIUS LOCI DIVADLA ABC

Divadlo ABC má dlouhou historii i zajímavou současnost. Hrál tu Werich s Voskovcem, Miloš Kopecký i Jiřina Bohdalová. Divadlo začalo hrát v roce 1929, kdy zde začalo vystupovat slavné Osvobozené divadlo W+V. Od roku 1951 tu pak několik let působily Pražské estrády, produkce na pomezí divadla, varieté a cirkusu. V roce 1955 je vystřídalo Divadlo Satiry, které vedl Jan Werich a ve kterém také spolu s Miroslavem Horníčkem vystupoval. V roce 1958 bylo divadlo přejmenováno na dnešní ABC. Jan Werich z divadla odešel v roce 1961. Jeho místo zaujal Ota Ornest, za kterého prožilo divadlo asi nejslavnější éru.

V současné době tu působí soubor pod vedením ředitele Ondřeje Zajíce, který propojuje to nejlepší z tradice hudebního a komediálního divadla s tituly pro náročnějšího diváka.

Sedím v dámské herecké šatně divadla, dívám se do zrcadla a představuji si, že se možná právě tady líčila Květa Fialová před představením Limonádový Joe anebo si Alena Vránová zkoušela kostým své Šeherezády anebo si peklo_rokokoCarmen Mayerová s Libuší Švormovou povídaly o tom, co zítra budou vařit k obědu. Jaké to asi bylo? Také cítily to příjemně tíživé mravenčení kolem žaludku – směsici trémy a napjatého očekávání před přestavením? Také se dívaly mezerou v oponě, aby zjistily, kolik lidí přišlo a jestli tam mají někoho známého? Moje pocity jsou smíšené – nadšení z toho, kde se to nacházím, obava, abych to zvládla – jsem velký začátečník, sounáležitost s ostatními amatérskými herci – tak nějak zázrakem už mezi ně patřím, radost, těšení se. Opakuji si svá španělská pseudoslova služebné Marie, ale do hlavy už mi to neleze.

Za zrcadlem u vedlejšího stolu jsou zasunuty fotografie nějakých dětí, jedna je i černobílá. Kdo tady asi sedává a uklidňuje se pohledem na své blízké?

Zázemí divadla je velmi rozsáhlé, je tu plno zákoutí a chodeb, šatny a maskérny, jedna ilegální kuřárna s cedulí Sklad herců, dekadentka – velká místnost v zákulisí, kde herci čekají, než na ně přijde řada, různé technické místnosti a bufet – dáváme si tam večeři.

Je asi hodina do začátku představení. Jirka Šafránek, Honza Seidl a Lucka Houdková ještě zkouší problémové scény. Nervozita a napětí poněkud stoupá, má přijet televize natáčet hru a rozhovory. Oblékáme se do kostýmů. Jakto, že je mi ta sukně tak těsná?!

„Tfuj tfuj! Čert tě vem!“– rituál pro štěstí s nakopnutím před představením.

Už jen pět minut do prvního zvonění. Shání se zvukař! Kde ksakru je? Už měla hrát hudba. Technik divadla ABC nám zvoní už potřetí, v sále je 270 lidí. Hudba hraje, všechno v pořádku. Jirka Šafránek, Stáňa Čížková a Hedvika Hájková už jdou na jeviště. Už to jede.

První vtipná replika, diváci se hlasitě zasmějí. Podívám se na Honzu Seidla a pohledem si říkáme, je to dobré, sedí to, dobře reagují, bude se hrát dobře. Sleduji scénář, potřebuji vědět, kde jsme. Už stojím za dveřmi do pokoje 648 a čekám na svůj výstup. Tluče mi srdce a těším se. Perrrdón seňora!……

Inspicientka Lucka Hochmalová neustále sleduje dveře, herce, kontroluje, jestli jsou hrnky na místě, sako visí, kde má. Režisér Petr Říha hraje s námi – čínského číšníka, tak nám víc odpustí nějakou tu chybku, nemá tolik čas sledovat detaily. Alenka Říhová si stěžuje, že ji tlačí paruka na uších. Petr Bendl je stoicky klidný. Jirka Giessler polonahý přebíhá z dveří ložnice do koupelny v apartmá 650. Za scénou má připravený scénář ke sledování.

Vlak Pekla v hotelu Westminster jede na plné obrátky a všichni jsme v něm strojvůdci, průvodčími i cestujícími.

„Čímž to zřejmě končí“, prohlásí Honza Seidl. Je konec, ozve se hlasitý potlesk, třikrát se klaníme. Byl to úspěch! Skláním se před výkony Jirky Šafránka, Honzy Seidla a Heduš Hájkové. Mají tam textu jako na dva romány a navíc skvěle hráli.

Společné focení, Petr Říha, Alenka Říhová a Petr Bendl natáčí rozhovory, úklid, poděkování „rejži“ za povedené představení.

Dostávám děkovné esemesky za skvělý zážitek od známých diváků. Teprve doma vydechnu a uvědomím si, že to, co jsem dnes zažila, bylo výjimečné. Genius loci, duch tohoto divadla, převzal nad událostmi svou moc. A my byli u toho!

Kateřina Filla Věnečková

P. S. Dobřichovická divadelní společnost hraje Peklo v hotelu Westminster ještě v Rokoku,
a to 4. 3. 2018 v 19 hodin.