Dobřichovické kulturní léto 2022

Koncem června zahajuje Dobřichovická divadelní společnost a Agentura Gejša tradiční festival divadelních, hudebních a filmových představení. Tentokrát pod názvem Dobřichovické kulturní léto 2022, které dříve znáte jako Dobřichovické divadelní slavnosti. Nový název lépe vystihuje nabídku nejen divadelní a také vychází z faktu, že organizace tohoto největšího dobřichovického kulturního svátku se ujala také Agentura Gejša. A že bude z čeho vybírat!

Nabízíme amatérská i profesionální představení, všechna však mají jedno společné, humor, nadhled, zamyšlení, pobavení a nepochybně i kvalitu.

Tak tedy zde je celý program:

Zahajujeme 24. 6. ve 20 hodin derniérou hudební pohádky Byl jednou jeden král. Sůl nebo zlato? Co byste si vybrali vy? Král Já I. si vybral zlato a královská dcera Maruška měla pak co dělat, aby tatínka přesvědčila, že není všechno zlato, co se třpytí. Po premiérovém uvedení v roce 2015 se pohádka hrála ještě v dalších letech, naposledy vloni v hlavní roli s Aňou Geislerovou. K tomuto představení jsme již v roce 2015 vydali CD s autorskými písničkami Zdeňka Dočekala, které si s oblibou pouští dobřichovické i pražské rodiny dodnes. V hlavních rolích tentokrát vystoupí Eva Čechová, Jiří Oberfalzer a Jiří Šafránek. Další představení proběhnou 25. 6. ve 20 hodin a 26. 6. v 17 hodin.

Divadlo na Jezerce letos představí dvě hry. První je peprná komedie Práskni do bot od Owena McCaffertyho v režii Jana Hřebejka. Podle autorů se jedná o pohled do světa českých dlaždičů, kteří optikou svého povolání a v jazyce jim vlastním ukazují divákům, že zdánlivě jednoduchý plán – ukrást paletu dlaždiček a o polední pauze ji výhodně prodat – může mít velmi složitou motivaci. Hrají Jan Hrušínský, Vlastimil Zavřel, Martin Sitta a Václav Liška. Uvádíme 29. 6. ve 20 hodin. Druhou hrou, kterou nás potěší Divadlo Na Jezerce, je řízná komedie Občan první jakosti. Je o tom, kam až může vést lidská blbost. V rámci živého vysílání televizní talkshow se setkáváme s pěticí náhodně vybraných diváků a tak trochu nesmiřitelných názorových oponentů. Ti společnými silami, nebo spíš prostřednictvím neřízených hádek a střetů, hledají hypotetické desatero kritérií a hodnot, na základě kterých by se přidělovalo nebo odebíralo volební právo. Otázkou ale zůstává, zda potřebných kvalit dosahují sami členové této komise. Hrají Daniel Šváb, Miluše Šplechtová, Nela Boudová, Kristýna Hrušínská, Libor Hruška, Martin Sitta a Jan Hrušínský. Hraje se 12. 7. ve 20 hodin.

Pátek – filmový svátek aneb v telce stejně nic nedávaj´! Každý pátek 1., 8., 15., 22. a 29. 7. ve 21,30. vás zveme na nádvoří dobřichovického zámku do „letního kina“. Uvidíte pět vybraných filmů. Názvy ještě nejsou známy, ale chceme nabídnout premiérové filmy nebo úspěšné tituly z poslední distribuce.

Divadelní spolek Jirásek – skupina Temno v čele s režisérkou Evou Drábkovou přijede z Týniště nad Orlicí s představením Koule. Autorem je úspěšný dramatik a stálý režisér Městských divadel pražských David Drábek, který žije v Dobřichovicích. Tomuto jemu milovanému místu říká poberounské Toskánsko. Koule je hra původně psaná pro rozhlas a Pavlu Tomicovou, posléze upravena pro Klicperovo divadlo v Hradci Králové, kde se stala okamžitě bestsellerem.
Hlavní hrdinkou komedie je bývalá slavná atletka, která rekapituluje svůj život plný komických, trapných, ale i bolestných protikladů. Autor David Drábek mimo jiné uvádí: „… a dál je tu strašidelné téma státem zřízeného dopingu, kdy bylo sportovcům dávkováno takové množství svinstev, že jim to nevratně poškodilo zdraví. A do tohohle ďábelského bolševického projektu byla zapojena i spousta lékařů, kteří tak prohráli zápas se svým svědomím a přísahou – o tom je hra Koule víc než o čemkoliv jiném.“ Uvádíme 2. 7. ve 20 hodin.

Nově vzniklá Všenorská divadelní společnost pod vedením Petra Říhy představí ve dnech 3. – 6. 7. ve 20 hodin komedii TIK TIK. Jedná se o francouzskou neobvykle laděnou konverzační komedii od Laurenta Baffieho. V čekárně u psychologa se sejde šest podivných lidí, trpících různými variantami obsedantně – kompulsivních poruch. Každý se snaží svou fobii nějak zvládnout i pomoci druhým. V režii Petra Říhy hrají Petr Kopsa, Hedvika Hájková, Petr Bendl, Alena Říhová, Jan Seidel, Jája Kroupová a Tena Elefteriadu ml.

V dobřichovické kapli sv. Judy a Tadeáš se 7. 7. ve 20 hodin můžete těšit na koncert hudebního tria Ensemble PAX. Trio ve složení soprán, traverzo a cembalo vzniklo v roce 2021. Zaměřuje se na původní interpretaci staré hudby z období baroka. Ensemble se skládá ze tří studentů Královské konzervatoře v Den Haagu, kteří jsou původem z Čech a Slovenska. Soprán zpívá Kristina Archer z Dobřichovic. V programu zazní árie a skladby J. S. Bacha, A. Scarlattiho, G. F. Händela a dalších.

V neděli 10. 7. v 17 hodin zveme všechny děti a jejich rodiče! Divadelní společnost Koňmo hraje rozvernou rodinnou Vodnickou pohádku. Soubor kombinuje činohru s loutkami, hudební doprovod pak obstarává pomocí opravdových hudebních nástrojů. Pravou tvář představení zpravidla získává až v kontaktu s konkrétním divákem a prostředím. Stává se tak velmi živým organismem s prostorem pro improvizaci. Režie Vít Schuster a Koňmo. Hrají Vít Schuster a Oldřich Hurych.

A máme tu swing! Dvě na tři je název tohoto hudebního večera. Dvě zpěvačky -Stáňa Čížková a Lucie Kukulová za doprovodu dvou pianistů (Piano Organism – Radim Linhart a Luděk Havel) a bicích nástrojů (František Otakar Kukula). Směs tradičního jazzu, swingu a chansonu k poslechu i tanci. V Bistru U Věže 17. 7. ve 20 hodin.

Po úspěchu loňského vystoupení nezávislého divadelního souboru Geisslers Hofcomoedianten uvádíme „velkou zvířecí žranici“ Raut. Veliké masky, loutky a zvěř! Přijměte pozvání na večírek do vybrané společnosti. Na raut, kde platí zákony – silnějšího. Nebo chytřejšího. Nebo rychlejšího. Kdo nežere, bude požrán. Geisslers v režii jednoho z nejosobitějších a nejvýraznějších loutkářů současného divadla Matiji Solceho. Na motivy známých i méně známých bajek francouzského básníka Jeana de La Fontaine. Geisslers Hofcomoedianten je souborem, který ve své tvorbě propojuje staré tradice s živým, současným divadlem. K barokní inspiraci přistupují s autorskou svobodou, mísí původní s novým, vzletné s přízemním, činohru, zpěvohru, loutkohru i tanec – tak, aby to všechny zúčastněné – herce i diváky opravdu bavilo. Hrají Kristýna Dámová, Claudia Eftimiadisová a Petr Šmíd. Nenechte si ujít 21. 7. ve 20 hodin.

 

Robert Křesťan a Druhá tráva. Skupinu Druhá tráva založili v roce 1991 Robert Křesťan a Luboš Malina po svém odchodu od skupiny Poutníci. Druhou trávu charakterizují dva výrazné znaky – autorská a interpretační výjimečnost zpěváka, textaře a překladatele Roberta Křesťana a mimořádná instrumentální zdatnost ostatních členů skupiny. Kapela Druhá tráva byla hned od svého vzniku řazena mezi špičku na folk & country scéně nejen v České či Slovenské republice. Přestože bývá často označována jako bluegrassová, už od počátku existence mixuje více stylů. Bluegrass odkazuje spíše na předchozí angažmá několika členů skupiny u brněnských Poutníků. Druhá tráva dosud vydala 19 alb v Čechách i USA a je několikanásobným držitelem ocenění APH Anděl v kategorii Folk a Country. Robert Křesťan vstoupil do síně slávy. Koncert proběhne 23. 7. ve 20 hodin.

Dobřichovické kulturní léto 2022 zakončíme koncertem Ondřeje Rumla. Známý zpěvák vystoupí sólově s projektem One Man Show Nahubu, kdy využívá přístroj looper (smyčkovač) tak, aby veškeré písně mohly vzniknout živě pouze za pomoci jeho hlasu bez doprovodu hudebních nástrojů. V roce 2015 tímto vystoupením jako předskokan úspěšně otevřel koncert francouzské zpěvačky ZAZ ve Fóru Karlín. Za ryze vokální album Nahubu pak získal nominaci na Cenu Anděl jako zpěvák roku. V rámci show zazní nejen světoznámé hity, ale také autorské písně Ondřeje Rumla. Koncert proběhne 30. 7. od 20 hodin.

 

Věříme, že bohatý program, který přinášíme, vás přiláká a že se sejdeme na nádvoří dobřichovického zámku, v kapli a U Věže v hojném počtu. Rádi bychom také po uplynulých náročných měsících pomohli divadlem, hudbou a filmem k regeneraci životních sil nás všech. Držíme se myšlenky, že nejlepším způsobem, jak se rozveselit, je rozveselit někoho jiného. Snad si podobu regenerace a rozveselení z nabídky Dobřichovického kulturního léta 2022 vybere každý z vás!

Vstupenky na všechna představení budou k zakoupení online na https://www.webticket.cz/program/dds nebo v Infocentru v Dobřichovicích.

Dobrichovicke_kulturni_leto_plakat_2022_FB