Dobřichovická divadelní společnost láme rekordy

Dělat divadlo je vášeň. Kdo tomu jednou propadne, je navždy ztracen. Každé divadelní představení má v sobě kouzlo okamžiku, který se zataženou oponou končí a v divákovi zanechá jen doznívající pocit. Přesto dokáže obohatit. Diváky i tvůrce. Je to pozoruhodné, neobyčejné, zvláštní prostředí, ve kterém vzniká bezprostřední spojení mezi hercem a divákem, kdy oba něco neopakovatelného prožívají.brouk_sadska
Dělat ochotnické divadlo je dvojnásobná vášeň. Musí být. Divadlo je koníčkem ochotníků, kterým se zabývají po pracovní době. Tuto činnost dělají z vlastní ochoty. Obvykle zabírá hodně času, energie i peněz a zasahuje do životů partnerů a celých rodin. Když se pak představení podaří, herci poznají, že pobavili diváky, to je panečku radost. A když ochotníky ocení profesionální porota, to je odměna k nezaplacení!
Takovou odměnu jsme dostali v březnu a dubnu na divadelních přehlídkách V Rakovníku a v Sadské, a to plnými hrstmi. Dobřichovická divadelní společnost se zúčastnila s představením Brouk v hlavě v režii Petra Říhy nejdříve přehlídky Winterův Rakovník, která se letos konala již po jednačtyřicáté. Rakovničtí s oblibou navštěvují přehlídku, a tak i my jsme hráli vyprodanému hledišti. Výkon souboru, kromě diváků, také sledovala a hodnotila tříčlenná porota, složená z těchto profesionálů: doc. Mgr. Milana Schejbala, PhDr. Milana Strotzera a MgA. Adama Doležala, Ph.D.
Slova porotců shrnul Milan Schejbal ve Zpravodaji Wintrova Rakovníka:
Brouk v hlavě patří nepochybně k nejlepším komediím, které byly kdy napsány. Jsem rád, že mohu napsat, že inscenace Dobřichovické divadelní společnosti to vše v zásadě potvrdila. Režisér Petr Říha velmi dobře věděl, jakou hru má před sebou, a hlavně dokázal zákonitosti situační komedie na jevišti v drtivé většině případů realizovat. Dobře vybudované komediální situace, účinné načasování gagů (slovních i situačních) a konverzační lehkost jsou spolu s nadstandardními hereckými výkony (u většiny postav) ozdobou dobřichovické inscenace. Brouk v hlavě stojí a padá především s výkonem hlavního představitele dvojrole Viktor Emanuel – Champsboisy/Bouton. Je nutné říci, že Karel Král se s touto dvojrolí vyrovnal výborně, projevil cit pro situaci, hereckou nadsázku a hlavně pro účinnou hereckou prudkou změnu emocí, takzvaný střih. Výkon Jiřího Šafránka v roli Kamila Champsboisyho, Hedviky Hájkové jako Marcely Champsboisyové, Jany Kroupové v roli Luizy a Petra Bendla jako doktora Finache patřily rovněž k ozdobám inscenace. Ani ostatní však nezůstali příliš pozadu.
_IMG0182Principál DDS Petr Říha převzal sedm ocenění pro náš soubor. Cenu za herectví získali Karel Král a Jiří Šafránek, čestným uznáním za režii byl oceněn Petr Říha, za herectví Hedvika Hájková, Jája Kroupová a Petr Bendl a celý soubor dostal také čestné uznání za provedení inscenace.
Druhou přehlídkou, kam jsme přijeli s rozpustilou fraškou Brouk v hlavě, byla krajská soutěžní přehlídka amatérských souborů Klicperovy divadelní dny v Sadské v dubnu. Organizátoři nás už při uvítání s panem starostou potěšili tím, že „na DDSku se lístky prodávají a že bude plno“. Hráli jsme jak o život a po představení si vyslechli hodnocení tříčlenné odborné poroty (Mgr. Lenka Lázňovská, MgA. Sylvie Rubenová a PaedDr. František Zborník). Porotci ocenili tvůrčí přístup a nové nápady režiséra a herců v tak klasické a dobře známé komedii jako je právě Brouk v hlavě.
A jak to všechno dopadlo? Ze šesti hlavních cen jsme získali čtyři – Petr Říha hlavní cenu za režii, Karel Král hlavní cenu za dvojroli Bouton/Chamsboisy, Jiří Šafránek hlavní cenu za roli Kamila Chamsboisyho, DDS hlavní cenu za inscenaci hry a ještě navíc Petr Bendl čestné uznání za roli doktora Finache. Kromě toho jsme byli přímo nominováni na národní přehlídku do Vysokého nad Jizerou – Krakonošův divadelní podzim.

Jsme moc rádi za takový úspěch a zároveň se těšíme na setkání s našimi věrnými diváky na Dobřichovických divadelních slavnostech 2017, kde Brouk v hlavě bude také ještě uveden.

Fotografie z předávání cen a všechna ocenění si můžete prohlédnout na této stránce

Posted in Nezařazené.