Dobřichovická divadelní společnost hrála na Festivalu Jiráskův Hronov!

Festival Jiráskův Hronov je nejstarší kontinuálně existující festival amatérského divadla v Evropě s nepřetržitou tradicí 88 let (celkově přesahující 100 let,Peklo_Hronov počítáme-li jeho počátky do roku 1891, kdy se konaly Národní slavnosti ochotnické, resp. v roce 1921 konaná První soutěžní přehlídka ochotnických divadel Čech a Moravy s hostem ze Slovenska). Dal by se tedy legitimně označovat dokonce za nejstarší festival amatérského divadla na světě. Mezi odbornou veřejností je oprávněně vnímán jako vrchol amatérské divadelní sezóny. Festival, na který se dostávají jen ty nejlepší amatérské divadelní soubory z ČR a pozvané zahraniční soubory. Jiráskův Hronov díky své kontinuitě a známosti u každého amatérského souboru v ČR patří k světově významným fenoménům. V roce 2010 byl Festival Jiráskův Hronov vyznamenán organizací UNESCO.

Do Hronova letos přijelo 1500 návštěvníků včetně divadelníků a 239 seminaristů. Zúčastnilo se 32 divadelních souborů a vystoupilo 360 amatérských tvůrců.  

V průběhu festivalu celé město žije tímto jedinečným divadelním svátkem. Všude zní hudba, divadlo lze vidět na několika scénách i na ulici, stánky s občerstvením praskají ve švech. Atmosféra je skvělá.

Mezi ty nejlepší soubory se letos probojovala i naše Dobřichovická divadelní společnost, kam byla doporučena z národní soutěžní přehlídky Divadelní Piknik Volyně 2018 s představením Peklo v hotelu Westminster v režii Petra Říhy.

S úspěchem jsme sehráli dvě představení na závěr celé přehlídky v sobotu 11. 8. Divácký aplaus ve stoje byl pro nás největší odměnou za mnohaletou práci od počátku založení DDS a ještě víc pro ty, kteří tomuto koníčku propadli celoživotně, téměř od dětských let. Myslím tím samozřejmě našeho principála Petra Říhu s manželkou Alenou, Karla Krále (i když zrovna v tomto představení nehrál, ale staral se o stavbu kulis) nebo třeba také Honzu Kunu (ten zase obstarával zvuk).

Po představení nás čekalo slavnostní zakončení celého letošního festivalu, kdy jsme byli vyzváni ke stažení vlajek, které vlály po dobu konání festivalových dnů. A pak ještě čekal všechny návštěvníky festivalu i místní obyvatele velkolepý ohňostroj.

Festival skončil, v nás ještě doznívají pocity velké radosti a zadostiučinění.  Zdá se, že většího úspěchu už nemůžeme dosáhnout. Ale pro nás je svět divadla jednoduše zálibou a velkou vášní, a tak nás tento úspěch motivuje jen a jen k další tvorbě. Takže zase a znova budeme připravovat nové hry, kterým společnými silami chceme vdechnout život pro naše diváky.

Posted in Nezařazené.