GENIUS LOCI DIVADLA ABC

Divadlo ABC má dlouhou historii i zajímavou současnost. Hrál tu Werich s Voskovcem, Miloš Kopecký i Jiřina Bohdalová. Divadlo začalo hrát v roce 1929, kdy zde začalo vystupovat slavné Osvobozené divadlo W+V. Od roku 1951 tu pak několik let působily Pražské estrády, produkce na pomezí divadla, varieté a cirkusu. V roce 1955 je vystřídalo Divadlo Satiry, které vedl Jan Werich a ve kterém také spolu s Miroslavem Horníčkem vystupoval. V roce 1958 bylo divadlo přejmenováno na dnešní ABC. Jan Werich z divadla odešel v roce 1961. Jeho místo zaujal Ota Ornest, za kterého prožilo divadlo asi nejslavnější éru.

V současné době tu působí soubor pod vedením ředitele Ondřeje Zajíce, který propojuje to nejlepší z tradice hudebního a komediálního divadla s tituly pro náročnějšího diváka.

Sedím v dámské herecké šatně divadla, dívám se do zrcadla a představuji si, že se možná právě tady líčila Květa Fialová před představením Limonádový Joe anebo si Alena Vránová zkoušela kostým své Šeherezády anebo si Carmen Mayerová s Libuší Švormovou povídaly o tom, co zítra budou vařit k obědu. Jaké to asi bylo? Také cítily to příjemně tíživé mravenčení kolem žaludku – směsici trémy a napjatého očekávání před přestavením? Také se dívaly mezerou v oponě, aby zjistily, kolik lidí přišlo a jestli tam mají někoho známého? Moje pocity jsou smíšené – nadšení z toho, kde se to nacházím, obava, abych to zvládla – jsem velký začátečník, sounáležitost s ostatními amatérskými herci – tak nějak zázrakem už mezi ně patřím, radost, těšení se. Opakuji si svá španělská pseudoslova služebné Marie, ale do hlavy už mi to neleze.

Za zrcadlem u vedlejšího stolu jsou zasunuty fotografie nějakých dětí, jedna je i černobílá. Kdo tady asi sedává a uklidňuje se pohledem na své blízké?

Zázemí divadla je velmi rozsáhlé, je tu plno zákoutí a chodeb, šatny a maskérny, jedna ilegální kuřárna s cedulí Sklad herců, dekadentka – velká místnost v zákulisí, kde herci čekají, než na ně přijde řada, různé technické místnosti a bufet – dáváme si tam večeři.

Je asi hodina do začátku představení. Jirka Šafránek, Honza Seidl a Lucka Houdková ještě zkouší problémové scény. Nervozita a napětí poněkud stoupá, má přijet televize natáčet hru a rozhovory. Oblékáme se do kostýmů. Jakto, že je mi ta sukně tak těsná?!

„Tfuj tfuj! Čert tě vem!“– rituál pro štěstí s nakopnutím před představením.

Už jen pět minut do prvního zvonění. Shání se zvukař! Kde ksakru je? Už měla hrát hudba. Technik divadla ABC nám zvoní už potřetí, v sále je 270 lidí. Hudba hraje, všechno v pořádku. Jirka Šafránek, Stáňa Čížková a Hedvika Hájková už jdou na jeviště. Už to jede.

První vtipná replika, diváci se hlasitě zasmějí. Podívám se na Honzu Seidla a pohledem si říkáme, je to dobré, sedí to, dobře reagují, bude se hrát dobře. Sleduji scénář, potřebuji vědět, kde jsme. Už stojím za dveřmi do pokoje 648 a čekám na svůj výstup. Tluče mi srdce a těším se. Perrrdón seňora!……

Inspicientka Lucka Hochmalová neustále sleduje dveře, herce, kontroluje, jestli jsou hrnky na místě, sako visí, kde má. Režisér Petr Říha hraje s námi – čínského číšníka, tak nám víc odpustí nějakou tu chybku, nemá tolik čas sledovat detaily. Alenka Říhová si stěžuje, že ji tlačí paruka na uších. Petr Bendl je stoicky klidný. Jirka Giessler polonahý přebíhá z dveří ložnice do koupelny v apartmá 650. Za scénou má připravený scénář ke sledování.

Vlak Pekla v hotelu Westminster jede na plné obrátky a všichni jsme v něm strojvůdci, průvodčími i cestujícími.

„Čímž to zřejmě končí“, prohlásí Honza Seidl. Je konec, ozve se hlasitý potlesk, třikrát se klaníme. Byl to úspěch! Skláním se před výkony Jirky Šafránka, Honzy Seidla a Heduš Hájkové. Mají tam textu jako na dva romány a navíc skvěle hráli.

Společné focení, Petr Říha, Alenka Říhová a Petr Bendl natáčí rozhovory, úklid, poděkování „rejži“ za povedené představení.

Dostávám děkovné esemesky za skvělý zážitek od známých diváků. Teprve doma vydechnu a uvědomím si, že to, co jsem dnes zažila, bylo výjimečné. Genius loci, duch tohoto divadla, převzal nad událostmi svou moc. A my byli u toho!

Kateřina Filla Věnečková

P. S. Dobřichovická divadelní společnost hraje Peklo v hotelu Westminster ještě v Rokoku,
a to 4. 3. 2018 v 19 hodin.

Poděkování

Milí věrní diváci, děkujeme vám za vaši přízeň a podporu, kterou jste nám v tomto roce projevovali svým smíchem a potleskem při každém představení. Uplynulá sezóna byla pro náš soubor velmi úspěšná hlavně díky vašim pozitivnímDSC_0047 reakcím.

Baví nás hrát si a hrát pro vás a věříme, že vás naše představení i nadále budou lákat k dším návštěvám a umožní vám zažívat s námi životní příběhy s nadhledem a úsměvem.

Krásné vánoce a šťastný nový rok 2018!

Úspěch ve Vysokém nad Jizerou

XLVIII. ročník Národní přehlídky venkovských divadelních souborů Krakonošův divadelní podzim proběhl ve Vysokém nad Jizerou ve dnech 13. – 21. října 2017 a zúčastnilo se ho devět soutěžních inscenací. A Dobřichovická divadelní společnost na něm posbírala spoustu ocenění! Nakonec, posuďte sami:oceneni
Odborná porota udělila čestná uznání
Jiřímu Šafránkovi za roli Kamila Champsboisy
Petru Bendlovi za roli Doktora Finache

hlavní čestné uznání Dobřichovické divadelní společnosti za inscenaci hry Georgese Feydeaua Brouk v hlavě

dále udělila cenu
Janě Kroupové za roli Luizy
Petru Říhovi za režii hry Georgese Feydeaua Brouk v hlavě

Hlavní cena byla udělena Karlu Královi za roli Viktora Emanuela Champsboisy / Boutona

Cena hlavního partnera přehlídky – firmy Unicontrols byla udělena Petru Říhovi za režii hry Georgese Feydeaua Brouk v hlavě 

Na návrh odborné poroty XLVIII. národní přehlídky venkovských divadelních souborů ve Vysokém nad Jizerou Krakonošova divadelního podzimu 2017 přehlídka doporučuje do programu Jiráskova Hronova 2018 inscenaci hry Brouk v hlavě Georgese Feydeaua v provedení Dobřichovické divadelní společnosti (žádná nominace nebyla udělena).

Více ZDE

Peklo v Řevnicích

Dobřichovická divadelní společnost vás zve na představení Peklo v hotelu Westminster, které bude uvádět kino Řevnice v pátek 17. 11. 2017 od 19 hod.  Komedie britského „Mistra frašky“ Raye Cooneyho o komplikacích při záletech člena vlády v jednom londýnském hotelu byla uvedena v rámci letních Dobřichovických divadelních slavností a rozhodně nenechala nikoho chladným.

„Množství textu, přesných příchodů, odchodů a jednotlivých situací je v této hře extrémní, takže koncentrovanost herců a profesionální přístup je tady podmínkou,“ upozornil sám autor. Peklo v hotelu Westminster řadí autor Ray Cooney ke svým nejlepším a nejsložitějším hrám.

Herci sami o této hře říkají: „ Cooney to napsal tak přesně, aby to dokonale šlapalo, herci musí přijít a odejít ve správný čas. Nelze popustit uzdu vlastní fantazii.“

Využijte svátečních listopadových dnů a posuďte sami, jak to dobřichovičtí herci zvládají.

Cena vstupenky: 160,- Kč.

Vstupenky do Rokoka stále v prodeji!

Dovolujeme si Vás pozvat do pražského divadla Rokoko, kde v neděli 1.10. uvádíme naší úspěšnou komedii Brouk v hlavě. Představení začíná v 19:00. Vstupenky jsou stále v prodeji – buď přímo na pokladně Městských divadel pražských, případně online předprodej ZDE, nebo v Dobřichovicích v Café Galerii Bím. Těšíme se na Vaši návštěvu!

Ohlédnutí za Dobřichovickými divadelními slavnostmi 2017

Koncem července skončil 9. ročník Dobřichovických divadelních slavností. Byl štědrý na zážitky.
Ke dvěma představením Dobřichovické divadelní společnosti přibyla další čtyři vybraná představení hostujících amatérských souborů. Zámecké nádvoří na déle než měsíc ožilo příběhy, humornými skeči, zpěvem, tancem, a hlavně smíchem a často také dlouhotrvajícím potleskem.
Ale zpátky na začátek. Divadelní svátek zahájila Dobřichovická komorní filharmonie ZUŠ a Cabinet společně s Tango Jazz Bandem. Semaforské písničky, „ježkovky“ z Osvobozeného divadla a swingovky dobře zapadaly žánrem, lehkostí a humorem do divadelního světa.
S prvním hostujícím představením přijeli naši „staří známí“ bakovští s komedií „Modré z nebe“ –
o tom, že se vždy můžeme vrátit domů – otázkou však je, co nás tam čeká. Divadelní spolek Tyl opět nezklamal, humorná oddychovka diváky opravdu pobavila.
Divadelní soubor Rozkoš s autorským veselým dramatem se zpěvy „Tragédie na Mississippi“přilákal hodně diváků. Prvotně hlavně proto, že soubor funguje jako sociální terapeutické divadlo občanského sdružení Rozkoš bez Rizika, herečkami a herci jsou tedy klienti, kteří se hraním snaží vymanit se z vyjetých kolejí jejich obtížných životních drah. Ale nakonec dokázali diváky překvapit vtipem, neotřelým provedením a výbornými pěveckými výkony.
Třetím hostujícím souborem bylo Kočovné divadlo AD HOC, které přijelo s představením mafiánské hry „Il congelatore –Zmrazovač“, plným vtipných narážek, ale především utkaným z množství nejznámějších operních árií, v nápaditém hudebním i slovním přepisu a precizním nastudování celého souboru. Nejznámější operní „hity“ Mozarta, Rossiniho, Verdiho, Pucciniho, Smetany, Janáčka a dalších velikánů řady zazněly v jazykově neodolatelném českém překladu, který si umně pohrával s italskými či francouzskými originály. Představení podráždilo bránice operních znalců i neoperního publika. Toto představení sklízelo již velké ovace na festivalu Jiráskův Hronov.
Posledním hostujícím souborem byl Divadelní spolek Vojan z Libice nad Cidlinou s komedií na motivy francouzských frašek „Nevěsta k pohledání“. Zkušený soubor dokázal rozmotat kolotoč bláznivých situací a rozhodně nenechal diváky bez zasmání.
Dobřichovická divadelní společnost připravila pro letošní slavnosti hru „Brouk v hlavě“ a premiéru hry „Peklo v hotelu Westminster“. Opět komedie. A udělat dobrou komedii, dobrou legraci, kde by se lidi dvě hodiny smáli, to vůbec žádná legrace není. V případě „Pekla v hotelu Westminster“ šlo o opravdu velkou výzvu – textu k naučení pro představitele hlavních rolí bylo tolik, že nikdo z nás, co jsme nahlédli pod pokličku přípravy představení, skoro nevěřil, že je možné „to dát dohromady“. Režisér Petr Říha občas propadal zoufalství, ale vydržel, nedovolil snížit laťku vysoko posazenou z minulých let a zkušení komici Jiří Šafránek, Jan Seidel, Hedvika Hájková, Petr Říha, Alena Říhová a další předvedli neuvěřitelné výkony, srovnatelné s výkony profesionálů.
Celý letošní divadelní svátek zakončil koncert skupiny Circus Brothers s balkánským diskem, který však doprovázela průtrž mračen.
Dobřichovické divadelní slavnosti jsou skvělou příležitostí k tomu, aby se sešli lidé, kteří dělají divadlo s chutí a z lásky, ne že jim to přináší peníze nebo moc. Zdá se, že to i tentokrát ocenily svým smíchem a potleskem témeř dva tisíce diváků, které letošní slavnosti navštívily.
Příští rok nás čeká 10. jubilejní ročník Dobřichovických divadelních slavností, věřím, že bude na co se těšit. Hned počátkem roku se při té příležitosti v Café Galerii Bím uskuteční výstava ze života Dobřichovického divadelního souboru.

Závěrečný večírek divadelních slavností!

CIRCUS BROTHERS!!
Srdečně zveme na závěrečný večírek Dobřichovických divadelních slavností. Živá balkánská hudba, grilování, pivo, víno.
Přijďte v pondělí 24. 7. 2017 ve 20 na nádvoří zámku v Dobřichovicích.
POZOR!! Můžete získat slevové kupóny v hodnotě 70 Kč, pokud si je vyzvednete v Café Galerii Bím, v restauraci U Hada nebo v pokladně před představeními Peklo v hotelu Westminster.
circus

Peklo v hotelu Westminster

Premiéra hry, kterou DDS letos uvádí na Dobřichovických divadelních slavnostech,Peklo Peklo v hotelu Westminster, v režii Petra Říhy, je dílem „mistra frašky“ Raye Cooneyho. Drobná chybička v ubytovacím pořádku rozpoutá v hotelu Westminster doslova „peklo“ a zkomplikuje plánované víkendové zálety náměstka ministra. Ve dvou sousedních manželských apartmá hotelu Westminster „bydlí“ jeho manželka a milenka. Ve spletitých situacích zapříčiněných plánovanou nevěrou, bojují o svůj krk „ctihodný“ politik a jeho osobní sekretář, svou pověst hájí dámy, renomé hotelu se pokouší zachránit ředitel a do toho nic nechápající čínský číšník servíruje kávu pro tucet osob…

Premiéra hry je ve čtvrtek 13.července od 20:00 na nádvoří dobřichovického zámku a uvidíte známé tváře naší divadelní společnosti – Jiřího Šafránka, Hedviku Hájkovou, Honzu Seidela, Jáju Kroupovou, Alenku Říhovou, Petra Bendla, Petra Říhu, Jirku Geisslera, Stáňu Čížkovou, Jitku Voskovou a Katku Filla Věnečkovou.

Poděkování

Milí členové DDSky,

moc děkuji všem, kteří se od pátku do neděle účastnili Královského průvodu a představení Noc na Karlštejně a kteří opět přispěli k tomu, že letošní průvod se i přes nedělní nepřízeň počasí vydařil!

Rád bych poděkoval zejména králi Karlovi  – Karlu Královi (mj. za jeho projev na Karlštějně, kde si rýpnul do žlutého barona z Čapího hnízda:-), císařovně – Monice Vaňkové, markraběti Petru Bendlovi, arcibiskupovi Jiřímu Oberfalzerovi, heroldu Petrovi Svejkovskému a  hofmistrovi Petru Koblížkovi, Petru Kaplanovi, Petru Prchalovi, Evě Svejkovské, Hedvice, Jáje, Honzovi Kunovi, šášule Vendy Plazzerové, Lucce Kukulové za organizaci na zámku a Jirkovi Geisslerovi s Janou za již tradiční občerstvovací zastávku.

Vlaďce a Andree chci moc poděkovat za přípravu programu a všechno to obrovské zařizování, aby v Dobřichovicích vše proběhlo bez problémů.

Nemůžu samozřejmě zapomenout na Mildu Frýdla a na našeho principála Petra a na Alenku, Pavlu, Ondru, Honzu Rosáka, Vaška Kratochvíla, Michaela Pánka a další, kteří se, jako každoročně, postarali o zábavu při večerním představení Noci na Karlštejně.

Určitě jsem na někoho zapomněl, tak mi prosím odpusťte, obrovský dík patří všem, kteří s průvodem jakkoli pomohli.

Díky všem!
Ing. Petr Hampl
starosta města Dobřichovice